KVH E.l.s.a. – Karlovy Vary

Webové stránky Klubu vojenské historie KVH E.L.S.A. Karlovy Vary

Samostatné rubriky

Prohledat

Podporují nás

WH Shop - armyshop - prodej vojenského vybavení

Vzteklina 2009 – Die Tollwut Tarnopol 1944

Kriegsberichter Thomas „Blondi“ Posselt                                                                                 Ukraine Am 13.März 1944

Nedaleko Tarnopolu

Mám chviličku abych napsal pár řádek. Posledních 10 dní jsem měl jinné starosti, kdy jsem byl donucen bojovat ne perem, ale opravdovou zbraní.
Rusové zahájili další sérii útoků na naše chabé pozice,  které jsme s obtížností vytvořili po zimních bojích u Čerkass a Korsunu. Mysleli jsme,  že ivanům došel dech. Mýlili jsme se což jsme pochopili,  když se 4. března začali přes naše zákopy valit desítky T34 a nad hlavami nám buráceli motory sovětských bombardérů.
Další ofenzíva Stalina začala. Neustále ustupujeme po těžkých obranných bojích. Celý týden jsme neměli nic teplýho v žaludku. Mnoho kamarádů padlo a máme spousty raněných. Na velitelské poradě jsem se dozvěděl,  že nám jdou naši na pomoc. 3 tankové divize, kde jsou i skvělý Königstigery! Probíjí se k nám. Rusové jsou nám,  ale v patách. Dožijeme se záchrany?
Ráno jsme dostali rozkaz ustoupit ke štábu a cestou zkontrolovat Werk 13. Má tam být naše překladiště zásob pro frontu. Spojení s osádkou je přerušeno. Máme prozkoumat co se děje.
Naše cca. 40 členná směsice vojáků SS, WH, výsadkářů a horských myslivců vyráží na západ. V dálce slyšíme bubnovou palbu a řev tankových motorů. Stoupáme do kopce lesem a nevíme kdy na nás zaútočí banditi. Jejich aktivita vzrůstá. Konečně průzkumná jednotka WH zahlédla budovy. Krátká porada. Vše je rozbombardováno a nikde ani živáčka. Průzkumníci jdou vpřed. Několik  nováčků začalo postupovat přes planinu. Šílenství! Vraťte se! Chtěli jsme vykřiknout. Než jsme to však stačili udělat,  zasáhli je první kulky a padli mrtvý nebo raněný k zemi. Ve vzdálenější budově jsme zahlédli záblesky z pušek a samopalů. Partyzáni! Útočíme s další jednotkou SS a přeživšími vojáky WH. Leutnant od pěší jednotky dává jasné rozkazy. Budova je naše,  partyzáni utekli. Vidíme stopy krve směřující do lesa. Rusko nás už ale naučilo. Nepronásledujeme je. Mají veliký talent pro smrtící léčky. Sebrali jsem raněné a ustupujeme dále dle mapy k předsunuté dělostřelecké pozorovatelně na kótě Bielyj Vjerch. Rozmoklý sníh nám ztěžuje pohyb.
Na kótě jsme našli jen zničenou vysílačku a rozbité nůžkové a dálkové dalekohledy. Vidíme krátery po leteckých pumách. Velitelé narychlo budují dočasnou půlkruhovou obranu a jdou se poradit. Každý voják spěšně vytahuje něco málo k jídlu. Starý mazáci nejdřív čistí zbraně a munici a připravují je k bezchybné palbě. Náhle se objevuje nějaký poddůstojník se špaginem v ruce. Udýchaný podává kusé informace o tom, že je nám v patách ruská pěchota posílená partyzány. Všichni se rychle připravují k boji. Jägři posílají pár pozorovatelů do hustého lesa,  kulomet je připraven ke střelbě. Dávám si pár posledních šluků z cigarety Juno a čekám. Prásk! Prásk! Jsou tady! Velitelé řvou rozkazy, vojáci střílí. Jsme ve výhodě. Rusové se musí plazit hlubokým sněhem nahoru. Během pár minut mají velké ztráty i díky špatnému velení. Z boku,  ale na nás tlačí další jednotka. Urychleněn velíme k ústupu. Všichni se z toho pekla chtějí dostat se zdravou kůží.  Zůstávám s granátníky z 1. SS divize a vytváříme zadní zadržovací boj.  Způsobujem další ztráty bolševikům.  Zastavili útok a my se rychle přesouváme za zbytkem ustupující skupiny.
Střídáme se v zadržování rusů. Někteří ze zadního voje si nechali přiblížit rusy na vzdálenost pár metrů. Jen několika se podařilo zpátky připojit k nám. Vidím zsinalé tváře ostatních. Všichni jsou neskutečně unaveni,  ale pochodují dál. Ví co by je jinak čekalo. Je zase řada na nás abychom zdrželi rusy. Velitel SS vybral celkem solidní úsek. Lopatkama si hloubíme liščí díry, některý dělají sněhové kryty. Ani bychom nestačili sníst konzervu. Je čas umírat! Rusové opět neohrabaně útočí. Naši kulometčíci musí střílet bez přestání. Kolem hlavy mi prosvištěla dávka z ruského automatu. Cítím  teplo smrtících kulek. Střílím po postavách na horizontu se střídavým úspěchem. Už se ani nekryju. Náhle se kulomet odmlčel.Vidím jak první střelec lomcuje se závěrem. Velitel SS nechává ustoupit levé křídlo. Napravo jsou mírně vysunuti 3 naši granátníci. Samopaly štěkaj. Kryjou náš ústup. Ohlížím se při chvatném útěku za nimi. Bojují muž proti muži. Již nikdy jsem je nespatřil. Bezejmení hrdinové,  jejichž jména budou zapomenuta. Podařilo se nám vytvořit náskok. Moje údy jsou zemdlelé. Jak dlouho to ještě vydržím?!
Jsme pár kilometrů od našeho cíle – německého štábu. Musíme překročit otevřené planiny. Mnozí sledují oblohu odkud přiletí ruské letouny. Najednou padá voják kousek ode mě. Výstřel jsme uslyšeli až když navždy ulehl do sněhové závěje. Snajpr! Všichni se dávají na útěk, ale někteří
nikdy nedoběhnou. Naštěstí velitel horských myslivců společně s 3 našimi odstřelovači obsadí nedaleké ruiny domu. Začíná souboj snajprů. Rus je dobrej. 2 naši odstřelovači to schytali. Celá skupina se díky nim ale dostala do relativního bezpečí.
Rychle postupujeme za pobízení důstojníku ke štábu. Vidíme rozstřílené generálské auto a sajdkáru na cestě. Mrtvoly leží opodál. Někdo je prohledával. Vidíme štáb. Všichni cítí úlevu a spouštějí unavené ruce se zbraněmi. Chyba!!!Po pravé straně z lesa nás napadli partyzáni. Dostali i toho generála? Všichni utíkají ke štábu,  někteří však opětují palbu nebo se kryjí skokem ze srázu. Dobíháme ke štábu, kde je oslabená jednotka ochrany štábu. Rychle zaujímáme pozice v budově. Má těžké zásahy po bombardování. Po dlouhých dnech dostáváme něco teplého do žaludku. Cítím úlevu. Náhle náš klid přeruší minometná palba. Rusové útočí. Bojujeme jako vzteklý. Musíme vydržet než nás vysvobodí. Naštěstí pro nás není rusů příliš. Po ztrátách na obou stranách držíme budovu i nadále. Slyšíme v dálce tanky. Jsou to naše nebo jejich?

Zanechte komentář

Můžete použít Texy! formátování.

©2008 Jiří Převrátil - | email: iggy.top@seznam.cz

KVH E.l.s.a. – Karlovy Vary | RSS kanál pro články a RSS kanál pro komentáře.

Militaryzone.cz - Online magazín o historii, reenactingu, KVH a dalších zajímavostech nejen z období 2.Světové války Militaryzone.cz - Přehledný online katalog klubů vojenské historie - KVH