KVH E.l.s.a. – Karlovy Vary

Webové stránky Klubu vojenské historie KVH E.L.S.A. Karlovy Vary

Samostatné rubriky

Prohledat

Podporují nás

WH Shop - armyshop - prodej vojenského vybavení

Žíšov květen – 2008

Po loňské pozitivní zkušenosti jsme přijeli na další ročník bitvy v Žíšově. I tato akce byla kvůli výročí ukončení 2. světové války nastíněna do májových dnů roku 1945.  Na této akci jsme viděli jeden z nejhezčích německých dobových táborů, který z převážné části vytvořili Fallschirmjägři kolem Jakuba Vojáčka, který nás na tuto akci pozval. Taktéž jsme přidali ruce k dílu a tábor rozšířili i o naše stany. Vypomáhali jsme ve výborně vařící dobové kuchyni, technickém praporu atd.

Opět nás pronásledoval déšť, ale naštěstí ráno před ukázkou ustal. Veřejnost tak měla šanci si prohlédnout dobové tábory jak německých jednotek tak i Ruské armády a americké 26th Infantery Division. Nedílnou součástí a lahůdkou byla dobová technika z níž nejvíce obdivovaný byl ruský tank T34. Bohužel při nácviku jedné ze scének kdy měl náš klub zlikvidovat T34 imitační magnetickou minou za jízdy, po odpálení tank zastavil a již se dál pro mechanickou chybu nerozjel. Samozřejmě jsme sklidili potlesk diváků, leč bohužel tank se do ukázky pro poruchu nedostavil.

Samotná ukázka se skládala z ruského útoku na ustupující německé jednotky, který však byl přemožen protiútokem SS. Z 2hé strany však již na pomoc přijela americká armáda, která zlomila odpor i posledních fanatických němců. V ukázce bylo vidět množství bojové techniky i zbraní jako obrněný transportér OT 810, předělaný na tzv. Hakla, nákladní vůz Steyer, obojživelný Schwimwagen, množství sajdkár či naopak slavné vozy Jeep, Dodge či GMS u americké strany.

Ve večerních hodinách pro nás místní opět uspořádali zábavu, kde došlo k dalšímu bratření nejen mezi vojáky. Na akci se přišlo podívat cca. 2500 diváků. Příští rok jedeme určitě znovu.

[* http://www.kvhelsa.cz/nemecka-sekce/wp-content/dsc_0191-pro-web.JPG .(Steyr) *]

[* http://www.kvhelsa.cz/nemecka-sekce/wp-content/dsc_0207-pro-web.JPG .(T34) *]

[* http://www.kvhelsa.cz/nemecka-sekce/wp-content/dsc_0240-pro-web.JPG .(Elsasani před bitvou) *]

[* http://www.kvhelsa.cz/nemecka-sekce/wp-content/velitelsky-dohled-pro-web.jpg .(Velitelský dohled) *]

2 komentáře k článku “Žíšov květen – 2008”

 1. Frank říká:
  (25. 8. 2008 v 2.13 )

  Zdravim z Vrchlabí, Žíšov 08 byla opravdu vydařená akce s dobrou atmosférou, jídlem a skvělou bojovou ukázkou na kterou se nedá zapomenout. Uš se taky těšim na další ročník.
  Ta fotka s Pavlem vypadá dost dobře.

 2. Mirek říká:
  (12. 10. 2008 v 17.00 )

  Tak chlapy klobouk dolu.Já začínám zakládat airsoftácký tým tak jsem zvědavý jak se mi povede.
  Pokud budete mít někdo radu tak napište.

Zanechte komentář

Můžete použít Texy! formátování.

©2008 Jiří Převrátil - | email: iggy.top@seznam.cz

KVH E.l.s.a. – Karlovy Vary | RSS kanál pro články a RSS kanál pro komentáře.

Militaryzone.cz - Online magazín o historii, reenactingu, KVH a dalších zajímavostech nejen z období 2.Světové války Militaryzone.cz - Přehledný online katalog klubů vojenské historie - KVH